Start-Up, motywacja i Dolina Krzemowa

digup festiwal startup katowice

Katowice, Polska


http://www.digupstartup.pl/

Z Piotrem Łój – pomysłodawcą i organizatorem DigUp StartUp, rozmawiamy o kolejnej edycji imprezy, która pod koniec maja odbędzie się w Galerii Katowickiej.

-Która to już edycja DigUp-a i czemu będzie poświęcona?

– Piąta, to całkiem nieźle, szczególnie, że pierwsza odbyła się prawie równo rok temu w czerwcu. Tematem tego DigUp-a będzie VR, AR i nowe technologie, czyli mocno zagłębimy się w wirtualny świat.

– Skąd pomysł na organizację takiej imprezy?

– Jako pasjonat nowych technologii, od lat brałem udział w podobnych wydarzeniach. Najczęściej jednak było to poza Śląskiem, co wydawało mi się dziwne, szczególnie, że tutaj branża nowych technologii jest rozwinięta, jak chyba nigdzie w Polsce. Przełamując się i prezentując swoje pomysły doświadczyłem ogromnej dawki motywacji dzięki organizatorom- Pomyślałem więc, że warto spróbować zrobić coś takiego u nas – dla ludzi z regionu, aby też przekonali się, że warto wierzyć w swój pomysł. Jak widać pomysł się przyjął, mam nadzieję, że pogadamy przy okazji 10 edycji.

width="800"

– Powiedz zatem coś więcej o mentorach.

– Zawsze staramy się, aby na naszych spotkaniach pojawiały się osoby, które naprawdę mają coś do powiedzenia w dziedzinie jaką się zajmują. W ostatniej edycji poświęconej grom komputerowym, byli to np. ludzie z incuvo.com, którzy stworzyli aplikację, będąco przez pewien czas numerem jeden w AppStore w US!. Innym razem byli to ludzi z Interii, Samsunga, Alsena i wielu, wielu innych.

Czas mentorów (od prawników do pełnej branży IT) to najważniejsza, wartość tego wydarzenia. Służąc swoim doświadczeniem, kierują pomysły uczestników na bezpieczne i efektywniejsze tory. Czasami trzeba się nagłowić, ale satysfakcja jest zawsze ogromna.

– A tym razem?

– Ponieważ tym razem głównym tematem będzie VR, to jednym z głównych prelegentów i patronów imprezy będzie Cyberith, twórcy bieżni przenoszącej nasz ruch do wirtualnego świata. Podczas imprezy będę również szukał ludzi chętnych do założenia katowickiej grupy Google Developers. O wszystkim opowiedzą i pomogą mi w tym przedstawiciele Google Developers Group, którzy przyjadą z Google Glass – więc zabawa zapowiada się przednia.

– Główna nagroda?

– Lot do Doliny Krzemowej, czyli marzenie wszystkich startup-owców. Oczywiście nie będzie to tylko wycieczka, ale i opieka podczas jednej z konferencji organizowanej przez Polsko-Amerykańską Rade Współpracy USPTC. Przez parę dni można poznać na własnej skórze atmosferę stolicy technologicznych innowacji oraz zdobyć mnóstwo cennych kontaktów., Dla innych uczestników również mamy nagrody, choćby i iPody Shuffle od katowickiego iSpotu, czy Kindle ufundowane przez Future Processing oraz bardzo cenne dla młodych ludzi – staże w gliwickiej firmie i3D.

– Co jest największym problemem organizacyjnym?

– Przede wszystkim czas. Przeprowadzanie takiej imprezy jak DigUp średnio raz na kwartał, kosztuje mnie naprawdę sporo wyrzeczeń, ale od początku uważam, że warto. Doświadczam coraz większej otwartości od strony coraz to nowych partnerów i sponsorów. Jeszcze rok temu układając sobie w głowie plan pierwszej imprezy najbardziej obawiałem się właśnie tej kwestii. Dotychczas zawsze udawało się domknąć wszystko przed samym eventem. Największego wsparcia udzielił mi prezes Polsko Amerykańskiej Rady Współpracy – Mariusz Tomaka. Tak samo jak ja, bardzo wierzy w DigUp i jego słuszność społeczną. Od tej edycji jestem już ( jako DigUp StartUp) integralną częścią stowarzyszenia USPTC. Dla uczestników oznacza to, że z czasem otworzą się przed nimi kolejne drogi do dotarcia ze swoimi pomysłami za ocean.

Oczywiście, jeśli ktoś ma ochotę pomóc w jakikolwiek sposób, to zapraszam. W organizacji od początku pomagają mi dziewczyny z Agencji 5 A.M. Karolina i Sylwia. Zresztą, każdy kto był na którejś edycji wie, że są tam przez cały czas.

– Spróbuj zatem w kilku słowach zaprosić na DigUp-a.

– Jeśli masz dobry pomysł i chciałbyś go zrealizować – wpadaj do nas. Jeśli nie masz pomysłu, a chcesz kreatywnie spędzić czas pracując w nowym zespole – przyjdź do nas. Jeśli znasz się na programowaniu, grafice, marketingu – przyjdź do nas. Jeśli chcesz porozmawiać z ekspertami z różnych dziedzin i zobaczyć jak wygląda nowoczesny networking – przyjdź do nas. Impreza jest darmowa, zarejestruj się jednak wcześniej na: http://www.digupstartup.pl/

– Zatem do zobaczenia na DigUp-ie.

– Cześć. Widzimy się 31 maja w Galerii Katowickiej.