Magazyn Obraz i Dźwięk

„Obraz i Dźwięk” – nowe pismo na tablety (recenzja)

Autor / 15 kwietnia 2014

Choć prawie wszystkie większe gazety w Polsce wydawana są również na urządzenia mobilne, to periodyków ukazujących się jedynie na te platformy jest w naszym kraju niewiele. Jednym z nich jest „Obraz i Dźwięk” – nowe pismo wydawane na iPad i tablety z systemem Android.

„Obraz i Dźwięk” poświęcony jest głównie nowościom technologicznym, w szczególności aparatom fotograficznym, ale znajdziemy tutaj również testy i opisy innych urządzeń (projektorów, monitorów, laptopów). Nie znaczy to jednak, że jest to jedynie pismo skierowane do fotografów i pasjonatów elektroniki. W innych działach poruszane są również tematy mody, kultury, a nawet rozwiązań marketingowych. Widać, że redakcja szuka obecnie ostatecznej tematyki pisma i stara się zbalansować tematy zamieszczanych treści. Nic w tym dziwnego, skoro dotychczas ukazały się jedynie trzy numery, na takie poszukiwania jest jeszcze czas.

Za największy plus pisma uważam jego idealne dostosowanie do tabletów. Widać, że było ono od początku tworzone z myślą o tym formacie, dlatego nie jest to, jak często można zobaczyć w innych tytułach, jedynie przeniesienie w skali 1 do 1 materiału z gazety, gdzie jeden ekran odpowiada jednej stronie. W „Obrazie i Dźwięku” możemy swobodnie poruszać się zarówno w poziomie (konkretne artykuły), i pionie (cała treść artykułu), wiem, że nie jest to nowe rozwiązanie, jednak dzięki niemu gazetę czyta i przegląda się wygodniej.

Poziom tekstów jest bardzo nierówny, ale zdarzają się perełki jak choćby recenzja najnowszego Kapitana Ameryki (choć może to ja mam skrzywienie na punkcie uniwersum Marvela). Dlatego myślę że dobrym pomysłem będzie poszerzenie działu kultura. Jak wspomniałem wcześnie dominują tu teksty „sprzętowe” pisane konkretnym językiem, dlatego na miejscu autorów pomyślałbym o zadowoleniu mniej technicznego czytelnika – być może kilka felietonów byłoby dobrym pomysłem.Kamil Kolbusz

Kamil Kolbusz - PR-owiec, copywriter, autor rzeczy wszelakich.