Aplikacje na wakacje

Autor / 09 sierpnia 2018

Aplikacje mobilne stają się nieodłącznym elementem naszego życia. Jak pokazują statystyki, korzystamy z urządzeń mobilnych codziennie, w co raz większym zakresie. Jak zatem możemy korzystać z dokonań nowych technologii podczas wakacyjnego wypoczynku? Powstające dzisiaj turystyczne aplikacje mobilne, posiadają innowacyjne możliwości: modele 3D obiektów, audiobooki, technologia augmented reality (rozszerzonej rzeczywistości), sieci szlaków, alerty o zagrożeniach. Takie funkcjonalności wykorzystuje i wprowadza do swoich aplikacji mobilnych co raz więcej firm.

Sprawdźmy więc, co z nowoczesnych rozwiązań oferują nam aplikacje stworzone przez parki narodowe, kompleksy leśne i inne regiony. Które z darmowych aplikacji warto zainstalować na wakacje? Jakie rozwiązania wykorzystuje się obecnie w aplikacjach turystycznych? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów ciekawych aplikacji dla turystów, które można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami mobilnymi.

Możliwość zaplanowania wycieczki na stronie www i wgrania jej do aplikacji

Zacznijmy od propozycji dla fanów dwóch kółek. W zeszłym roku powstała aplikacja mobilna poświęcona szlakowi Green Velo, to inaczej mówiąc Wschodni Szlak Rowerowy, jeden z najbardziej spektakularnych projektów rowerowych zrealizowanych w Polsce. W jego skład wchodzi niemal 2000 km specjalnie wytyczonej trasy. Poza standardowymi dla aplikacji funkcjami typu: miejsca, obiekty, trasy, wydarzenia, posiada także bardzo nowoczesny planer. Dzięki niemu turysta ma możliwość zaplanowania własnej wycieczki na stronie www w 3 krokach i wgrania jej do aplikacji mobilnej. Później podczas pokonywania trasy, aplikacja prowadzi go drogą, którą wcześniej przygotował i wgrał do smartfona. Jest tu również funkcjonalność, która pozwala na dowolne łączenie szlaków położonych na terenie 5 województw.  Dzięki niej w prosty sposób można wyznaczyć trasę przebiegającą przez kilka różnych szlaków.

Posłuchaj audiobooka i obejrzyj historyczne zdjęcia w drodze na szczyt

Innowacyjne rozwiązania zastosowano w aplikacji mobilnej, która dedykowana jest kolejce linowej na Kasprowym Wierchu. Stworzono oryginalny przewodnik po okolicach tatrzańskiego szczytu. Można w nim znaleźć szlaki piesze wraz z profilami wysokościowymi i dokładnymi informacjami o długości przejścia i poziomie trudności. Każda trasa zaznaczona jest na mapie offline, a dzięki technologii GPS turysta widzi podczas wycieczki swoją dokładną pozycję. Jednak wyróżnikiem i jedną z najciekawszych funkcjonalności tej aplikacji jest funkcja AR (augmented reality – rozszerzonej rzeczywistości) pozwala zobaczyć jak mijane przez nas miejsca wyglądały osiemdziesiąt lat temu, gdy turystyka w Tatrach dopiero zaczynała się rozwijać. Siedząc w kolejce górskiej, możemy w drodze na szczyt oglądać historyczne zdjęcia, ale i posłuchać  audioprzewodnika. Przybliża on historię i funkcjonowanie kolejki oraz opowiada o panoramie oglądanej z wagonika.

Oglądaj modele 3D nieistniejących budowli

Na wiosnę Bieszczadzki Park Narodowy pochwalił się swoją aplikacją mobilną, która przybliża tereny Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. W aplikacji jest nie tylko zbiór tras oraz sieć szlaków, po której możliwa jest nawigacja offline. Najciekawszymi funkcjami zastosowanymi w tej aplikacji są bowiem panoramy sferyczne, na których zostały zaznaczone najważniejsze szczyty, a także modele 3d, prezentujące nieistniejące już zabytkowe obiekty. W aplikacji poza wszystkimi standardowymi funkcjami, znajdziemy też encyklopedię roślin i zwierząt oraz najważniejsze informacje dotyczące obszaru. Szlaki w Bieszczadach, bieszczadzkie połoniny, zabytki – komu zdarzyło się już zwiedzać je z aplikacją mobilną?

Gdy szukamy noclegu – duży wybór aplikacji mobilnych

Gdy szukamy noclegu (niezależnie od miejsca na świecie) również warto zwrócić uwagę na  aplikacje mobilne. Istnieje szereg aplikacji, które pomogą zorganizować nam wyjazd i znaleźć najlepiej dopasowaną dla nas ofertę. Aplikacje mają bardzo dobrze rozwinięte systemy filtrów, oferty możemy dowolnie sortować w zależności od ocen, ceny, dystansu od danego miejsca itd.   W podróży, gdy dostęp do komputera może być utrudniony, a telefon jest zawsze pod ręką, korzystanie z aplikacji ułatwi nam kontakt z obiektem noclegowym i będziemy tu również mogli zarządzać rezerwacją.

Na wakacje do lasu – również z aplikacją?

Poznaniacy do Puszczy Noteckiej mają najbliżej, dojadą tu w godzinę. To drugi co do wielkości kompleks leśny w Polsce. Raj dla grzybiarzy i miłośników rowerowych wycieczek. W tym roku Puszcza Notecka podążyła z duchem czasu i postanowiła udostępnić turystom, własną aplikację mobilną. Co w niej znajdziemy? Przede wszystkim szereg informacji, które pomogą w zaplanowaniu wizyty w leśnym kompleksie. Jednak najważniejszą funkcją aplikacji jest nawigacja w sieci szlaków udostępnionych przez nadleśnictwa: będąc w trybie offline wyznaczymy trasę z jednego punktu do drugiego, cały czas bezpiecznie poruszając się po wyznaczonych szlakach i ścieżkach. Mamy do dyspozycji szlaki rowerowe, Nordic Walking, a nawet konne. Lokalizacja GPS pozwoli nam na dokładne zbadanie ostępów Puszczy. W mobilnym przewodniku znajdują się także – co ważne – powiadomienia o zagrożeniach na terenie lasów.

100 tras na Pomorzu w jednym miejscu

Jeśli zamiast gór wybierzemy urlop na Pomorzu, to możemy zajrzeć do aplikacji „Od Bałtyku po Kaszuby”. Umożliwia ona przeglądanie tras turystycznych na jednej mapie, z podziałem na: piesze, rowerowe, kajakowe, narciarskie, konne oraz nordic walking. Zarówno trasy jak i obiekty możemy sortować według odczytu GPS, dzięki czemu w pierwszej kolejności wyświetlą nam się te położone najbliżej nas. Dodatkowo aplikacja za pomocą wbudowanej nawigacji może prowadzić nas po trasie lub wskazać dojazd do jej początku lub do poszczególnych obiektów. Pilnuje naszego położenia i poinformuje nas gdy z trasy zboczymy. Dzięki mobilnemu przewodnikowi możemy odnaleźć ponad tysiąc obiektów na szlakach województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Niezależnie od tego czy korzystamy już z aplikacji mobilnych, czy jeszcze staramy się do nich przekonać, czy planujemy spędzić urlop w górach, czy nad morzem; jadąc na wakacje warto sprawdzić, które z aplikacji mogą być nam przydatne podczas urlopu. Jest ich co raz więcej i wykorzystują już najbardziej innowacyjne rozwiązania, warto więc korzystać z możliwości jakie  przynoszą nam nowe technologie, z tego czego nie znajdziemy w drukowanych przewodnikach i na tradycyjnych mapach.

Autor:

Agnieszka Majka – amistad.pl firma rozwijająca nowe technologie w zakresie nawigacji i geolokalizacji.Maja Wiśniewska